ДАВНОСТНИ СРОКОВЕ ЗА ПОГАСЯВАНЕ НА ПУБЛИЧНИ ВЗЕМАНИЯ
Полезна информация: Давностни срокове за погасяване на публични вземания:
Давността в данъчно-осигурителното право е конкретизирана от чл.171 до чл. 174 от ДОПК. С изтичане на погасителната давност НАП не може да упражни правото си а принудително събиране.
Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5 год. давностен срок / например: данъци /, считано от 1-ви януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок / чл.171 от ДОПК /.
С изтичането на 10 год. давностен срок, считано от 1-ви януари на годната, следваща годината през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания, независимо от спирането или прекъсването на давността, с изключение на случаите в които задължението е разсрочено по реда на чл.171, ал.2 от ДОПК. С прекъсването на давността започва да тече нов 5 год. давностен срок.
ДОПК: „Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.“
Лихвите върху публични вземания се погасяват с изтичането на 3 год. давностен срок / сгл. чл.110 от ЗЗД /. За да се позове на изтеклия давностен срок данъчно задълженото лице трябва да подаде в компетентната данъчна администрация на НАП – Иск За недължимост на вземането или Възражение срещу иск За плащане. Органите по приходите прилагат последиците от изтеклата давност само след подаване на писмено възражение или искане от страна на длъжника. Тя не се прилага служебно / чл.119 от ЗЗД / .Съгл.
“ Чл. 119. С погасяването на главното вземане се погасяват и произтичащите от него допълнителни вземания, макар давността за тях да не е изтекла. “
От тук следва, че след подаване на възражение за изтекла давност на главницата би следвало да се погасят и лихвите върху нея поради изтекла давност, макар за тях все още да не е изтекла давността. Лихви върху лихви и лихви върху глоби не се дължат, съгл. чл.175, ал.3 от ДОПК.
Лихви за забава се дължат от датата на която задълженията са станали изискуеми до датата на погасяването им. С изтичането на три годишен срок съгл. чл.111, т. в от ЗЗД се погасяват вземанията за лихви.
В случай, че е влязло в сила съдебно решение което е присъдена лихва, то тя се погасява лед изтичането на нов пет годишен срок, като в този пет годишен срок се погасява и вземането по присъдената главница – чл.117 от ЗЗД:
„Чл. 117. От прекъсването на давността почва да тече нова давност.
(Ал. 2 изм. – ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Ако вземането е установено със съдебно решение, срокът на новата давност е всякога пет години.“
Погасителната давност представлява законово определен период от време, след изтичането на който се погасяват определени права и задължения. Погасителната давност погасява правото на иск, с който се отправя иск до съда за защита на нарушеното материално право. Погасителната давност започва да тече от деня в който вземането става изискуемо.
Датата от която вземането става изискуемо е момента в който възниква правото на лицето да предяви иск за защита . Денят от който започва да тече давностния срок е различен за различните случаи. Например в един договор може да е договорена клауза за плащане на доставената стока или извършената услуга след пет месечен период считано от датата на доставката, то давностния срок ще започне да тече 150 дни /5 месеца/ след датата на фактурата за доставка. Денят от който започва да тече давностния срок може да бъде датата на фактурата за доставка, датата на лизинговия договор или друга дата определена в договора между страните. Ако е уговорено, че вземането става изискуемо след покана, давността започва да тече от деня, в който задължението е възникнало. За вземания от непозволено увреждане давността почва да тече от откриването на дееца. При искове за неустойка за забава давностният срок започва да тече от последния ден, за който се начислява неустойката.
Прилагане на давността
Общото при всички случаи в които се прилага погасената давност е, че тя не се прилага служебно, съгл. чл.120 от ЗЗД. Давността се прилага п възражение на длъжника, а не служебно. Ревизиращият орган или съдът няма задължение да следи дали предявеният иск или вземането не са с изтекла погасителна давност. В случай, че преди изтичане на давностния срок се предяви иск до некомпетентен орган давността не се счита за изтекла, ако изтича след подаването на молбата до компетентния орган.
Давностния срок за погасяване на вземанията на НОИ За неправилно извършени осигурителни плащания, неоснователно изплатени парични обезщетения и надвзети пенсии и лихвите върху тях се погасяват на 5 год. давностен срок, считано от 1-ви януари на годината, следваща годината за която се отнасят съгл. чл.115, ал.1 от КСО; С изтичането на 10 год. давностен срок, считано от 1-ви януари на годната, следваща годината а която се отнасят, се погасяват всички вземания, независимо от спирането или прекъсването на давността / чл.115, ал.2 от КСО /. С прекъсването на давността започва да тече нов 5 год. давностен срок.
Електронната система на НАП дава възможност на всеки да направи проверка по ЕГН или Булстат/ЕИК за дължимите от него и вписани по данъчно осигурителната му сметка задължения за осигуровки и данъци. Информационната система дава справка и за това какви задължения на данъчно задълженото лице са погасени с постъпилите плащания от негова страна по сметките на НАП. Това свое право за достъп до електронната система на НАП данъчно задължените лица могат да упражнят на страницата на НАП за електронни услуги: http. Електронните услуги на НАП са достъпни с квалифициран електронен подпис. Тези от вас които не притежават квалифициран електронен подпис /КЕП/ могат да ползват услугите на НАП чрез въвеждане на персонален идентификационен код /ПИК/. Как можете да получите своя ПИК? Като подадете Заявление за получаване на ПИК в офисите на НАП. Получаването на ПИК не се таксува. ПИК дава достъп до следните услуги :
- Справка за осигурителен доход;
- Справка за членство в пенсионен фонд и месеците, за които има извършени преводи от НАП към универсален и/ или професионален пенсионен фонд;
- Справка за активен трудов договор
- Подаване на искане за издаване на документи;
- Справка за задълженията.
ПИК се издава веднага в случаите когато Заявлението се подава в офис на НАП по адрес на регистрация. Получаването му е лично ли от упълномощено лице с нотариално заверено пълномощно. Пълномощното трябва да бъде представено в оригинален вид. Заявлението може да бъде подадено и по пощата, с обратна разписка, но получаването на ПИК отново става лично в офисите на НАП или от упълномощено лице. ПИК не се изпращат по пощата. НОИ от своя страна също издава ПИК, който се получава след подаване на Заявление за издаване на ПИК в офисите на НОИ. Получаването на ПИК е безплатно. персоналния идентификационен код на НОИ ще ви даде достъп единствено до услугите предоставяни от НОИ:
- наличие или липса на информация в Регистъра на осигурените лица за натрупани осигурителни права;
- отпускане и изплащане на краткосрочни и дългосрочни обезщетения;
- актуално състояние на изплащаните пенсии и добавки;
- справка за издадени пенсионни разпореждания;
ПИК отново се получава в офисите на НОИ лично или от упълномощено с нотариално заверено пълномощно лице. Услугите на електронната страница на НОИ са достъпни с ПИК на следващият ден от издаването му.
Давностен срок съгл. чл.110, и чл.111 от ЗЗД:
“ Чл 110 С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок…
Чл 111.. С изтичане на тригодишна давност се погасяват:
а) вземанията за възнаграждение за труд, за които не е предвидена друга давност ;
б) вземанията за обезщетения и неустойки от неизпълнен договор;
в) вземанията за наем, за лихви и за други периодични плащания „.Съгл. разпоредбите на чл.162, ал.2, т.9 от ДОПК лихвата, дължима върху данъци се счита за публично вземане, следователно давностният срок с изтичането на който тя се погасява е 5 годишен.
Важно е да знаете, че давностния срок се прекъсва съгл. разпоредбите на чл.172, ал.1 и 2 от ДОПК:
„Чл. 172. (1) Давността спира:1. когато е започнало производство по установяване на публичното вземане – до издаването на акта, но за не повече от една година;2. когато изпълнението на акта, с който е установено вземането, бъде спряно – за срока на спирането;3. когато е дадено разрешение за разсрочване или отсрочване на плащането – за срока на разсрочването или отсрочването;4. когато актът, с който е определено задължението, се обжалва;5. с налагането на обезпечителни мерки;6. когато е образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.(2) Давността се прекъсва с издаването на акта за установяване на публичното вземане или с предприемането на действия по принудително изпълнение. Ако актът за установяване бъде отменен, давността не се смята прекъсната.(3) От прекъсването на давността започва да тече нова давност.“
Публичните вземания се погасяват съгл. разпоредбите на чл.168 от ДОПК:
„Чл. 168. Публичното вземане се погасява:1. когато е платено;2. чрез прихващане;3. по давност;4. при опрощаване;5. при смърт на физическото лице – след изчерпване на имуществото му, освен ако наследниците или други лица отговарят за публичното задължение;6. след разпределение на постъпленията от осребряване на актива на юридическо лице, обявено в несъстоятелност, освен ако други лица отговарят за публичното задължение;7. при заличаване на юридическото лице след прекратяване с производство по ликвидация, освен ако други лица отговарят за публичното задължение.“
Прекъсване и спиране на давностния срок
„Чл. 107. Задължението се подновява, когато се замени с друго по съглашение с кредитора. В такъв случай обезпеченията на старото задължение се запазват за новото, ако лицата, които са ги дали, се съгласят за това
Чл. 116. Давността се прекъсва:
а) с признаване на вземането от длъжника;
б) с предявяване на иск или възражение или на искане за почване на помирително производство; ако искът или възражението или искането за почване на помирително производство не бъдат уважени, давността не се смята прекъсната;
в) с предприемане на действия за принудително изпълнение.“
Давността спира и нейният срок не тече при настъпване на определинете в закона обстоятелства, като изтеклият до този момент срок запазва своето действие – чл.115 от ЗЗД:
„Чл. 115. Давност не тече:
а) между деца и родители, докато последните упражняват родителски права;
б) между намиращи се под настойничество или попечителство и техните настойници или попечители, докато трае настойничеството или попечителството;
в) между съпрузи;
г) за вземанията на лица, чието имущество по закон или по разпореждане на съда е под управление, срещу управителя, докато трае управлението;
д) за вземанията за обезщетение на юридически лица срещу техните управители, докато последните са на служба;
е) за вземанията на ненавършили пълнолетие и на поставени под запрещение лица за времето, през което нямат назначен законен представител или попечител, и 6 месеца след назначаването на такъв или след прекратяването на недееспособността;
ж) докато трае съдебният процес относно вземането.
Ако давностният срок изтича по време, когато кредиторът или длъжникът са военно мобилизирани, искът може да бъде предявен до изтичане на 6 месеца от демобилизирането им.“
Публичните вземания се погасяват в следната последователност, съгл. чл.169 от ДОПК:
„Чл. 169.(1) Публичните вземания се погасяват в следната последователност: главница, лихви, разноски.(2) Разсрочените и отсрочените публични вземания се погасяват в последователност: главница, лихви, разноски.(3) При наличие на няколко публични вземания, които длъжникът не е в състояние да погаси едновременно до започване на принудителното им събиране, той може да заяви кое от тях погасява пред съответния компетентен орган. Ако не е заявил това, те се погасяват съразмерно.(4) (Изм. – ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. с РКС № 2 от 2014 г. – ДВ, бр. 14 от 2014 г., изм. – ДВ, бр. 18 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г.) За публичните задължения, установявани от Националната агенция за приходите, до започване на принудителното им събиране, длъжникът заявява по ред и начин, определени със заповед на министъра на финансите, вида на задълженията, които иска да погаси:1. задължения за данъци и други задължения за централния бюджет;2. задължения за здравноосигурителни вноски за бюджета на Националната здравноосигурителна каса;3. задължения за задължителни осигурителни вноски за социалноосигурителните фондове, администрирани от Националния осигурителен институт;4. задължения за вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване.(5) (Нова – ДВ, бр. 18 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г.) В случаите по ал. 4 с постъпила сума се погасява задължението от съответния вид, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането, освен ако в закон не е предвидено друго. Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения от един и същ вид изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно.(6) (Нова – ДВ, бр. 98 от 2013 г., в сила от 01.12.2013 г., предишна ал. 5, изм. – ДВ, бр. 18 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г.) При прилагането на ал. 5 към погасяване на лихви се пристъпва след погасяване на всички главници на задълженията.(7) (Нова – ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., предишна ал. 5 – ДВ, бр. 98 от 2013 г., в сила от 01.12.2013 г., предишна ал. 6, изм. – ДВ, бр. 18 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г.) Алинеи 4 и 5 не се прилагат за вземания по невлязъл в сила акт, освен ако до образуване на изпълнителното дело лицето подаде заявление до компетентната териториална дирекция, че погасява задължението си по този акт или погасяването става чрез прихващане.(8) (Изм. – ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г., предишна ал. 5 – ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., предишна ал. 6 – ДВ, бр. 98 от 2013 г., в сила от 01.12.2013 г., предишна ал. 7, изм. – ДВ, бр. 18 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г.) След образуване на изпълнителното дело ал. 3, 4 и 5 не се прилагат, като публичните вземания се погасяват в следната последователност: разноски, главница, лихви.(9) (Нова – ДВ, бр. 18 от 2014 г., в сила от 04.03.2014 г.) Заповедта по ал. 4 се публикува на интернет страниците на Министерството на финансите и Националната агенция за приходите.“
Важно е да знаете също така, че съгл. разпоредбите на чл.174 от ДОПК доброволно платени публични задължения, с изтекла погасителна давност не се възстановяват, вкл. тези които са отписани по реда на чл.173 от ДОПК.
В ДОПК не е предвиден давностен срок, с който да се погасяват недължимо внесени и надплатени от данъчно задължените лица данъци и такси. ДОПК третира публичните вземания и давността им. Вземанията на данъчно задължените лица от държавните и общински органи по повод на надвнеси от тяхна страна данъци и такси могат да се класифицират като частни. От тук следва че тези вземания се третират по чл.110 от ЗЗД – според разпоредбите на който погасяването им става с 5 годишен давностен срок. Давностният срок започва да тече в зависимост от основанието на плащането:
- ако то е извършено въз основа на първоначална липса на основание за плащане, то момента на давността започва да тече от деня на плащането;
- в случай, че плащането е направено при отпаднало вече основание за плащане – давността започва да тече от деня, следващ деня на влизане на решението или акта, с което е отменено основанието или акта, въз основа на които е направено плащането.
Например: Вашата фирма с подаването на справката си по ЗДДС е декларирала ДДС за възстановяване, но едновременно с това не е потърсила правото си за възстановяване на ДДС. Давностния срок започва да тече от деня в който е трябвало да бъде подадена декларацията по ДДС, едновременно с която е трябвало да се подаде искане за възстановяване на ДДС, т.е. 14 ти. – срокът е по чл.110 от ЗЗД – 5 год.., а не този посочен в чл.171 от ДОПК.
Не на последно място е важно да се знае кои точно вземания са определени като публични вземания?
Публичните общински и държавни вземания са подробно регламентирани в чл.162 от ДОПК:
„Чл. 162. (1) Държавните и общинските вземания са публични и частни.(2) Публични са държавните и общинските вземания:1. за данъци, включително акцизи, както и митни сборове, задължителни осигурителни вноски и други вноски за бюджета;2. за други вноски, установени по основание и размер със закон;3. за държавни и общински такси, установени по основание със закон;4. за незаконосъобразно извършени осигурителни разходи;5. за паричната равностойност на вещи, отнети в полза на държавата, глоби и имуществени санкции, конфискации и отнемане на парични средства в полза на държавата;6. (доп. – ДВ, бр. 86 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) по влезли в сила присъди, решения и определения на съдилищата за публични вземания в полза на държавата или общините, както и решения на Европейската комисия за възстановяване на неправомерно предоставена държавна помощ;7. по влезли в сила наказателни постановления;8. (нова – ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) за недължимо платените и надплатените суми, както и за неправомерно получените или неправомерно усвоените средства по проекти, финансирани от предприсъединителните финансови инструменти, оперативните програми, Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, европейските земеделски фондове и Европейския фонд за рибарството, Инструмента Шенген и Преходния финансов инструмент, включително от свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на административен акт, както и глобите и другите парични санкции, предвидени в националното законодателство и в правото на Европейския съюз;9. (предишна т. 8, изм. – ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) лихвите за вземанията по т. 1 – 8.(3) Публичните вземания се установяват и събират в левове.(4) Частни са държавните и общинските вземания извън тези по ал. 2.“
Процедурата на Поканата за доброволно изпълнение на дължимите данъчни задължения е регламентирана в чл.182 от ДОПК:
Данъчните задължения могат да бъдат разсрочвани при условията и редът на чл.183 от ДОПК:
„Чл. 183. (1) По искане на длъжника, подадено до компетентния орган, може да се разреши плащането на дължимите суми да се извърши изцяло, до определен краен срок (отсрочване) или да става на части (разсрочване) съгласно одобрен погасителен план.(2) Отсрочването или разсрочването се допуска при наличието на следните условия:1. задължението, за което се иска отсрочване или разсрочване, не може да се погаси изцяло с наличните парични средства към датата на подаване на искането и текущите парични постъпления за период от три месеца след тази дата, намалени с необходимите текущи парични плащания за период от три месеца от същата дата и гарантиращи продължаването на стопанската дейност, като към наличните парични средства се прибавят и сумите, които биха постъпили при:а) осребряване на активите по балансова стойност към датата на подаване на искането, с изключение на тези, без които е невъзможно осъществяването на извършваната стопанска дейност;б) събиране на изискуемите към датата на подаването на искането вземания на длъжника от трети лица;2. (отм. – ДВ, бр. 14 от 2011 г., в сила от 15.02.2011 г.)3. коефициентите за рентабилност, ефективност и финансова автономност за предходните две години на годината, в която е подадено искането, и за периода, за който се иска отсрочване или разсрочване, въз основа на доказателствата за бъдещо развитие са определени по методи и са в границите на стойности, установени с наредбата по ал. 9;4. минималният размер на предоставеното обезпечение покрива размера на главницата и лихвите на задължението за периода на действие на разрешението.“
Отсрочване или разсрочване не се разрешава:
- финансово-икономическото състояние на длъжника, както и перспективна програма за развитие – за едноличен търговец, юридическо лице или приравнено на него;
- семейното и имущественото състояние на длъжника по образец, утвърден от министъра на финансите – за физическите лица;
- всички други публични задължения, включително лихвите по тях, както и за всички задължения към частни кредитори и лихвите по тях;
- коефициентите за рентабилност, ефективност и финансова автономност за предходните две години на годината, в която е подадено искането, и за периода, за който се иска отсрочване или разсрочване, въз основа на доказателствата за бъдещо развитие
Благодарим Ви за проявения интерес!
В случай че се интересувате от счетоводните услуги, които предлага кантората ще се радваме да бъдете наши клиенти!
Консултации по телефона не се дават. Благодарим за разбирането!
Всички права запазени!